Vážení rodiče,
v poslední době se mezi dětmi rozšiřuje nápoj PRIME, který propagují známí influenceři Logan Paul a KSI. Stal se celosvětovým hitem zejména pro mladou generaci. Energetická varianta Energy obsahuje kofein 200 mg, což je větší množství než ve dvou Red Bullech. Druhá varianta Hydration je pro povzbuzení sportovního výkonu. Tato varianta obsahuje isoleucin, leucin a valin – což jsou látky, které nejsou vhodné pro děti. Používání nápoje bylo zaznamenáno v České republice především na 2. stupni, ale už také u dětí na 1. stupni základních škol.
Konzumace energetických nápojů přináší v dětském věku řadu rizik. Obsahují typicky kofein, taurin, některé vitamíny, řadu přídatných látek a často také nemalé množství cukru. Právě vysoký obsah kofeinu je nejvíce problematický. U dětí, které energetické nápoje konzumují pravidelně, může docházet k poruchám spánku a následně se mohou potýkat se zvýšenou únavou. Pokud se ji snaží zahnat vypitím energetického nápoje, ocitají se v začarovaném kruhu. Přitom právě spánek je u dětí nesmírně důležitý pro jejich optimální fyzický i mentální vývoj. Konzumace může způsobovat častější bolesti hlavy, břicha či sníženou chuť k jídlu. Pozorován je negativní vliv na kardiovaskulární systém. Může způsobovat také zvýšení krevního tlaku, tachykardie či srdeční arytmie. Zvyšuje riziko vzniku obezity, diabetu 2. typu či kazivost zubů a ovlivňuje psychický stav (výskyt úzkostí, hyperaktivity, snížené pozornosti). Výše zmíněná rizika jsou o to vyšší, pokud je u někoho zvýšená genetická predispozice k uvedeným onemocněním.
Uvědomujte si případná rizika konzumace těchto nápojů a nebuďte benevolentní k jejich konzumaci Vašimi dětmi. Žádné benefity mladému organismu nepřinášejí, vystavují jej pouze rizikům. Do pitného režimu dětí rozhodně nepatří!

 

Prime (nápoj) – Wikipedie