V březnu nás ve 3.A navštívil ,,Na potítku“ pan Balaštík. Tentokrát jsme se při psaní článku o něm rozdělili do skupin a každá skupina se soustředila na svoji část textu. Na výsledek našeho snažení se můžete podívat zde.

 

NA POTÍTKU VE 3.A HOKEJISTA, PAN JAROSLAV BALAŠTÍK
V měsíci březnu do našeho indiánského křesla usedl bývalý hokejista NHL Jaroslav Balaštík. Přinesl nám ukázat některé ze svých nejvzácnějších medailí, hokejku se kterou dal skoro nejvíc golů, ale hlavně nám přišel zodpovědět naše dotazy a předat něco ze svých mnohaletých zkušeností.

Na tento rozhovor jsme se jako vždy pečlivě připravili. Na internetu jsme získali pár informací, které jsme si poctivě zapsali. Zjistili jsme , že se narodil v roce 1979,je mu 43 let a měří 193 cm. Rád se zabývá i jinými sporty například má rád tenis a fotbal. Svoji hokejovou kariéru začal v roce 1998. Hrával českou extraligu za tým HC Hamé Zlín, jednu sezónu odehrál v NHL v týmu Columbus Blue Jackets a poté se vrátil zpátky do Evropy. Svoji hokejovou kariéru ukončil v roce 2015.

Hrál na postu hokejový útočník a na jeho dresu bylo krásné číslo 96. Vystřídal celkem 9 klubů a v extralize dal 5 gólů a 3 asistence. Má svoji hokejovou kartu. Třikrát získal cenu nejlepšího střelce a jeho výčet nej..  úspěchů zapsaných na internetu je víc než deset.

Mezi jeho největší úspěchy patří 2. místo na 70. Mistrovství světa v Lotyšské Rize v roce 2006, kde nad nimi zvítězilo pouze Švédsko, další důležitou medailí je určitě jedna z posledních, kdy se v roce 2013/2014 stali MISTRY v České hokejové extralize s týmem PSG Zlín. Pan Balaštík má minimálně 7 důležitých medailí, které jsme mohli dohledat.

První část rozhovoru jsme se zaměřili na jeho dětství. Narodil se v Uherském Hradišti a vyrůstal v části Štěpnice. Chodil na ZŠ Za Alejí a pak na sportovku. V první třídě se naučil bruslit a dodnes si pamatuje svého prvního trenéra pana Dáška, se kterým se dodnes zdraví. Hrál v UH a v 17 letech šel studovat i hrát do ZLÍNA. V hokeji ho celý život podporovali rodiče, sestra, babička i děda. Prozradil nám, že každá prohra ho motivovala, aby byl lepším hráčem.

Další otázky byly mířeny na jeho hokejovou kariéru a pocity, které v té době prožíval. Dozvěděli jsme se, že p. Balaštík hrál pravé křídlo. Nejčastěji mu na góly nahrával Petr Leška, který byl jeho nejoblíbenější spoluhráč. Vyhráli spolu první extraligu. Ze Zlína přestoupil doamerického týmu Columbus  Blue Jackets. První zápas s tímto klubem hrál proti Washingtonu a potkal se na hřišti s velmi známým hráčem Alexandrem Ovečkinem, který hrál také svůj první zápas v NHL. V NHL byla hra jiná. Menší hřiště a mnohem rychlejší pohyb při hře. Na tuto dráhu rád vzpomíná a líbilo se mu to. Setkal se s hokejovými hvězdami jako je Jaromír Jágr nebo Dominik Hašek. Jeho idolem byl aktuálně nejlepší střelec na světě WayneGretsky. Momentálně trénuje tým Uherského Brodu a věnuje se vyhledávání hokejových talentů.

Povídání s panem Balaštíkem nám uběhlo velmi rychle. V závěru jsme mu dali pár otázek na tělo, na které odpovídal svojí hokejkou. Na tabuli jsme vyznačili místa se slovy ANO, NE, NEVÍM a NECHCI ODPOVÍDAT a jeho úkolem bylo odpovědět přímou střelou do daného místa. Svoji pevnou a vyhlášenou střelu neztratil, zrovna jako pokoru a úctu ke všem spoluhráčům a lidem okolo sebe.

Děkujeme za Vaši návštěvu třída 3.A